Co warto wiedzieć o odszkodowaniach komunikacyjnych?

Odszkodowania komunikacyjne są to w najprostszym możliwym ujęciu świadczenia przysługujące osobie poszkodowanej za szkodę rzeczową lub osobową, która powstała w wyniku kolizji drogowej czy wypadku drogowego. Oczywiście wspomniana osoba nie może być sprawcą zdarzenia. Celem odszkodowania komunikacyjnego jest zatem rekompensata finansowa szkody powstałej po stronie osoby poszkodowanej w danym zdarzeniu.

Kiedy przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy?

Należy mieć świadomość, że wspomniane odszkodowanie z OC sprawcy będzie przysługiwało wtedy, gdy szkoda powstanie w związku z ruchem pojazdu. Warto wiedzieć, że pojęcie szkody jest znacznie szerzej rozumiane, niż mogłoby się wydawać. Obejmuje bowiem także zdarzenia, które powstały w związku i w trakcie z:

  • postojem lub zatrzymaniem pojazdu mechanicznego,
  • bezpośrednim rozładowywaniem lub załadowywaniem pojazdu mechanicznego,
  • wysiadaniem z pojazdu lub wsiadaniem do niego.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane odszkodowanie komunikacyjne będzie przysługiwało także wtedy, gdy określona szkoda zostanie wyrządzona przez ruch zespołu pojazdów mechanicznych. Doskonałym przykładem może być samochód z przyczepą. Należy mieć świadomość, że odszkodowanie będzie przysługiwało z OC przyczepy lub pojazdu ciągnącego. Wszystko uzależnione jest od okoliczności.

Nie wszyscy wiedzą, że obowiązkowe ubezpieczenie będzie także obejmowało wszystkie szkody, które zostały spowodowane przez ruch złączonych pojazdów w celu holowania. Oczywiście we wspomnianej sytuacji odpowiadał będzie ubezpieczyciel pojazdu holującego.

Na jakie kwoty odszkodowań można liczyć?

Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków firmy ubezpieczeniowe wyliczają wysokość odszkodowania w oparciu o najniższe ceny w katalogach. W przypadku, gdy wymiana określonej części będzie kosztowała od 450 do 1300 złotych to przeważnie odszkodowanie wyniesie 450 złotych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to całkowicie zrozumiałe z punktu widzenia danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego firma miałaby wypłacać większą kwotę pieniężną, jeżeli wspomniane 450 złotych w zupełności wystarczy na naprawienie danej szkody. Godny uwagi jest również fakt, że stosunkowo mała liczba kierowców podejmuje decyzję o wykonaniu naprawy w autoryzowanym salonie. Kierowcy w większości przypadków wybierają lokalny warsztat samochodowy.

Czy można negocjować w kwestii wysokości kwoty odszkodowania?

Przedsiębiorstwa działające w branży odszkodowawczej liczą na to, że osoby poszkodowane zaakceptują ich ofertę. Oczywiście kierowca ma prawo negocjować kwotę odszkodowania w przypadku, gdy będzie chciał dokonać naprawy swojego samochodu z wykorzystaniem oryginalnych części w autoryzowanym serwisie. Właściciele samochodów bardzo często obawiają się, że użycie zamienników może wpłynąć na obniżenie wartości pojazdu. Rekomendowane jest wykorzystanie wspomnianego argumentu podczas spotkania z rzeczoznawcą. Obowiązkiem osoby pracującej w tym zawodzie jest uwzględnienie kosztów części oryginalnych.